Úvodní stránka » O projektu

O PROJEKTU

AQUABOOKS je nástroj pro katalogizaci, vyhledávání a třídění publikací o vodních organismech, především pak o rybách. Je založený na prověřených informacích vyplývajících z fyzického vlastnictví publikací. Původně vznikl jen pro soukromé sdílení titulů v knihovnách obou tvůrců, protože se ale osvědčil, nabízíme jej nyní odborné veřejnosti k využití a dalšímu doplnění. AQUABOOKS by tak mohl s pomocí uživatelů postupně vyrůst do podoby katalogu všech knih, které by někdy mohl ichtyolog, rybář či akvarista potřebovat. Kromě katalogu zde uživatel nalezne i postupně vkládané biografie a bibliografie autorů jednotlivých knih a základní informace o akvaristických, rybářských a ichtyologických časopisech.

Proč je AQUABOOKS zaměřený na tak odlišné disciplíny, jako je rybářství, ichtyologie a akvaristika?

Na základě zkušenosti se oba autoři domnívají, že se tyto obory (zabývající se stejným objektem - tedy rybami a jinými vodními organismy) navzájem doplňují a obohacují. V mnoha případech se tyto disciplíny navíc vzájemně překrývají, takže je těžké určit, kde jedna končí a druhá začíná. Pomocí filtrace lze ale přirozeně vybrat v katalogu jen tu oblast, která Vás zajímá.

Co AQUABOOKS umí?

Rychle vyhledat knihy podle titulu či podtitulu nebo jeho části, podle jména autora, podle názvu nakladatelství nebo podle roku vydání. Seřadit celý katalog podle stejných čtyř kritérií. Filtrovat položky podle jazyků a podle odborného zaměření. A samozřejmě kombinovat zmíněné funkce. Díky tomu se rychle dostanete k požadovaným informacím.

Jak AQUABOOKS používat?

Pokud hledáte konkrétní publikaci, stačí zadat do vyhledávacího okna její název či jeho část, nebo jméno autora, nebo vydavatelství, nebo rok vydání. Vyhledané informace lze pak řadit čtyřmi různými způsoby. AQUABOOKS lze ovšem využít i k získání přehledu knih napsaných konkrétním autorem, vydaných u konkrétního vydavatele, v konkrétním roce nebo v chronologickém pořadí. AQUABOOKS Vám také díky filtrování podle kategorií může pomoci s výběrem knih, pokud sháníte literaturu o konkrétním oboru či disciplíně.

Filozofie AQUABOOKS

korektní informace založené na fyzickém vlastnictví knih. Na světě je řada katalogů, mnoho z nich ale nabízí neprověřené informace převzaté z jiných zdrojů. AQUABOOKS nabízí prověřené informace o jednotlivých titulech, jejich vydáních, rozměrech a dalších parametrech. Proto může být zajímavým nástrojem i pro sběratele-bibliofily, pro které jsou důležité např. informace o drobných rozdílech mezi jednotlivými vydáními téhož titulu. Druhou důležitou součástí filozofie AQUABOOKS je nepřítomnost subjektivních komentářů a hodnocení knih. AQUABOOKS nabízí objektivní data a předpokládá, že odborná veřejnost si udělá vlastní názor podle velikosti a rozsahu publikace i podle pověsti autora i vydavatele. O mimořádně kvalitních nebo jinak výjimečných titulech Vás budeme informovat v blogu, jediném subjektivním prostoru na AQUABOOKS.

Jak se zúčastnit projektu AQUABOOKS?

podmínka fyzického vlastnictví knihy pro její vložení do katalogu přirozeně předpokládá spolupráci co největšího množství uživatelů. Autoři a tým AQUABOOKS nemají a nikdy nebudou mít všechna vydání všech knih o vodních organismech. Budete-li mít čas a chuť, prohlédněte si svou knihovnu a pokud naleznete publikaci, která v katalogu není, nebo budete mít jiné vydání z jiného roku, napište nám a my Vám zašleme elektronický formulář k vyplnění údajů. Po vložení Vaší knihy bude Vaše jméno automaticky vloženo do seznamu Přispěvatelů projektu.