Úvodní stránka » Blog » AQUABOOKS doporučuje - Živočichové a rostliny evropského pobřeží

AQUABOOKS doporučuje - Živočichové a rostliny evropského pobřeží

Martin Rose - 24. 12. 2009

Další vynikající publikací vydanou v nakladatelství Svojtka & Co. v Praze je kniha  „Živočichové a rostliny evropského pobřeží“, jejíž první vydání se na pultech knihkupectví objevilo v roce 2006. Má stejný formát a polygrafické zpracování jako předchozí doporučená publikace (kapesní formát 116 x 190 mm a měkkou laminovanou obálku) a nabízí čtenářům díky drobnému typu písma a obrázkovým tabulím nečekané množství informací.

Autoři Peter Hayward, Tony Nelson-Smith a Chris Shields zpracovali knihu jako atlas a určovací příručku. Díky snadno použitelnému klíči dokáže i čtenář s minimem biologických znalostí najít a určit jakýkoliv z 1500 organismů popisovaných v knize.

Na 352 stránkách publikace naleznete barevné kresby živočichů (kromě ptáků) a rostlin, s nimiž se lze setkat na pobřeží Středozemního a Jaderského moře, Atlantského oceánu, Severního moře, Irského moře a Lamanšského průlivu od čáry přílivu do hloubky 5 metrů pod hladinou.

Živočichové a rostliny evropského pobřeží

Kromě obrovského množství zoologických informací o morfologii, anatomii, fyziologii a způsobu života jednotlivých druhů v knize objevíte i obecnější informace o jednotlivých skupinách rostlin a živočichů, tj. o řasách, lišejnících, žebernatkách, mechovnatcích, ploštěncích, pásnicích, kroužkovcích, hlavatcích, rypohlavcích, sumýšovcích, členovcích, měkkýších, chapadlovkách, ramenonožcích, mechovcích, ostnokožcích, polostrunatcích a strunatcích (především pobřežních rybách).

Kniha vyšla v anglickém originále jako „Sea Shore of Britain and Europe“ v nakladatelství HarperCollins Publishers v r. 1996. Přeložil ji RNDr. Jaroslav Hofmann za odborné spolupráce RNDr. Jindřicha Nováka.

Nejúplnější kapesní atlas organismů žijících na mořském pobřeží, jaký kdy byl v češtině vydán, je vynikající pomůckou pro biology, hladinové potápěče, pobřežní průzkumníky a sběratele, rybáře, mořské akvaristy a pro každého, kdo se jen trochu zajímá o přírodu a tráví dovolenou u moře.