Úvodní stránka » Blog » AQUABOOKS doporučuje — Velký encyklopedický rybářský slovník

AQUABOOKS doporučuje — Velký encyklopedický rybářský slovník

Martin Rose - 29. 10. 2009

Plzeňské nakladatelství Fraus vydalo v roce 2004 mimořádnou publikaci „Velký encyklopedický rybářský slovník“. Kniha od autorů Josefa Pokorného, Zdeňka Luckého, Stanislava Luska, Milana Pohunka, Miloslava Juráka, Eduarda Štědronského a Oty Prášila navazuje na první slovník tohoto druhu, který byl vydán v r. 1948 v nakladatelství Práce pod názvem „Naše rybářství“ a který se stal na více než padesát let ojedinělou pomůckou všech rybářů a rybníkářů.

Velký encyklopedický rybářský slovník

Nově vydaný „Velký encyklopedický rybářský slovník“ obsahuje  více než 6000 hesel ze všech oborů produkčního rybářství, sportovního rybářství a navazujících profesí. Publikace zahrnuje podrobné vysvětlivky k heslům z  ichtyologie, algologie, hydrobotaniky, hydrobiologie, hydrochemie, ochrany vod, ekologie, ichtyopatologie, parazitologie, toxikologie, veterinářství, farmaceutiky, sportovního rybářství, obhospodařování volných vod, produkčního rybářství, pstruhařství, dále hesla o rybářských pomůckách, stavbách, zařízeních, melioracích a rekultivačních nádržích, o hnojení rybníků a krmení ryb, jejich výlovu, přepravě a sádkování, a také o zasloužilých osobnostech v rybářství a souvisejících oborech. Vysokou kvalitu informací zaručuje týmová spolupráce předních odborníků z Akademie věd ČR, univerzit, výzkumných ústavů i rybářské praxe.

Slovník je nejrozsáhlejším dílem svého druhu u nás. Na šestsetpadesáti barevných stránkách najdete obrovské množství informací tištěných drobným písmem, více než 1200 barevných a černobílých fotografií, kreseb, schémat, grafů a tabulek. Jakýkoliv volný prostor v knize včetně bílého okraje stránek je plně využit. Přes relativně vysokou cenu publikace má tak kupující oprávněný pocit, že nakoupil dobře (což se o mnoha jiných knižních titulech na našem trhu říci nedá).

Vynikající publikace by rozhodně neměla chybět v knihovně každého, kdo se zajímá o akvakulturu, akvaristiku, intenzivní a průmyslový chov ryb, sportovní rybolov, stavbu či obnovu rybníků a rybníčků, hydrobiologii, botaniku či vodohospodářství…  V mé knihovně se velice rychle přestěhovala do poličky s knihami, po kterých sahám nejčastěji.