Úvodní stránka » Autoři » Heiko Bleher

Heiko Bleher

* 18. 10.1944

HeikoBleher
Heiko Bleher se narodil 18.října 1944 v bunkru uprostřed válečných trosek Frankfurtu nad Mohanem jako čtvrté a poslední dítě Ludwiga Blehera a Amandy Flory Hildy Kielové.
Amandin otec a Heikův dědeček Adolf Kiel byl proslulý průkopník moderní akvaristiky a znalec vodních rostlin, ve své době vlastník největší světové farmy vodních rostlin a okrasných ryb se sídlem ve Frankfurtu. Se svou dcerou Amandou cestoval po celém světě a sbíral ryby a rostliny pro svoji firmu. Z Amandy tak díky nekonvenční výchově vyrostla neobyčejně moderní samostatná žena, která se nebála dobrodružství – kromě expedic podnikaných s otcem byla první ženou, která v Německu závodila na motocyklu i motokárách (v motokrosových soutěžích vyhrála v mužské konkurenci 148 evropských závodů). Vyhrála mistrovství v tenisu, byla světovou vicešampionkou ve stolním tenisu, věnovala se na vysoké úrovni bruslení a byla první ženou létající s bezmotorovými kluzáky.
Tak jako Adolf Kiel ovlivnil svou dceru, dala Amanda dobrodružným životním stylem příklad svému synovi. Když ve čtyřech letech navštívil Heiko výstavu akvarijních ryb v zoologické zahradě stále poničeného Frankfurtu a poprvé uviděl terčovce, stala se z nich pro něj láska na celý život. Ve věku šesti let již doprovázel matku do Afriky a po celé Evropě při jejích sběrech ryb a rostlin. Když mu bylo 7 let, vzala jej Amanda spolu s jeho starším bratrem a dvěma sestrami na první lov terčovců – nebezpečnou, dva roky trvající výpravu hluboko do jihoamerického pralesa. Dostali se do oblasti dosud necivilizovaných indiánských kmenů, kde krátce předtím došlo k usmrcení (a údajnému snědení) čtyř misionářů.
Amanda s dětmi žila mezi domorodci více než půl roku a nasbírala přes 60 nových druhů vodních rostlin, nespočet druhů ryb a dalších živočichů. Tak se Heiko už jako dítě naučil od matky metodice sběrů rostlin a ryb v přírodě a od domorodců jejich způsobu života. Žil jako oni, jedl stejné jídlo jako oni, naučil se stejně vnímat přírodu a úžasnou rozmanitost rybích druhů v nedotčeném prostředí. Díky těmto okolnostem se Heiko Bleher stal již v mládí znalcem ryb a rostlin v oblasti Mato Grosso. Při této první expedici objevil "wimpel-piraně" (tetry šupinožravé – Catoprion mento), s terčovci se ale nesetkal. Když se po dvou letech Amanda s dětmi vrátila do civilizace, znal je z novinových titulků celý svět.
V r. 1959 se Amanda rozhodla usadit na trvalo v Brazílii. Zde se patnáctiletý Heiko podílel na budování školky pro vodní rostliny a farmy na chov ryb v pralese mimo Rio de Janeiro. V roce 1962 se přestěhoval do USA a navštěvoval University of South Florida. Zapsal se na kurzy ichtyologie, biologie, limnologie, oceánografie, parazitologie (a mnoho dalších). V noci studoval a ve dne pracoval na rybích farmách (Elsberry’s Fish Farm a později Gulf Fish Farm).
O dva roky později se vrátil do Ria otevřít Akvárium Rio a zahájit vlastní sběry v Brazílii. Ze začátku se orientoval na brazilské území, později rozšířil své působení i do dalších států Jižní Ameriky. Na konci roku 1964 objevil první druh ryby pojmenovaný později jeho jménem – tetru Bleherovu (Hemigrammus bleheri), jednu z nejprodávnějších akvarijních ryb současnosti. Jedním z dalších jím objevených druhů byla nová forma terčovců „Royal Blue“, kterou dnes znají chovatelé terčovců na celém světě. V následujících několika letech Heiko Bleher prozkoumal řadu nových, ichtyologicky nezmapovaných oblastí.
Roku 1967 přestěhoval svou společnost Aquarium Rio do Německa, odkud ale i nadále podnikal každoměsíční cesty do Brazílie a okolních států.
V dalších více než čtyřiceti letech realizoval Heiko Bleher neuvěřitelné množství výprav do tropických a subtropických lokalit na celé planetě, od Oceánie a Austrálie přes jihovýchodní Asii, střední Asii a Blízký východ či Afriku až po střední a milovanou Jižní Ameriku, kterou navštívil více než třistakrát. Celkový čas strávený na expedicích a přednáškových cestách několikrát převyšuje čas strávený „v místě bydliště“.
Stal se uznávaným odborníkem na terénní sběry, objevil mnoho nových, často komerčně úspěšných druhů akvarijních ryb a byly po něm pojmenovány některé druhy ryb a rostlin (Channa bleheri, Chilatherina bleheri, Hemigrammus bleheri, Kiunga bleheri, Leporinus bleheri, Nannaethiops bleheri, Phenacogrammus bleheri, Steatocranus bleheri, Moenkhausia heikoi, Echinodorus heikobleheri…).
Napsal řadu článků i knih, po svém přesídlení do italských lázní Miradolo navíc založil nakladatelství Aquapress, které vydává vědecký časopis Aqua International - Journal of Ichthyology , časopisy Aqua geõgraphia a Blehers Biotope’s a knihy zaměřené na vodní faunu a floru. Pořádá přednášky a semináře, spolupracuje na projektech zabývajích se ochranou přírodního prostředí, účastní se výstav a soutěží akvarijních ryb (především terčovců), aktivně podniká v pet-byznysu a stále plánuje další expedice.
V nedávném rozhovoru pro Angelfish Chronicles na otázku, jak probíhají jeho expedice, odpověděl: „Ročně podnikám 12 – 16 výprav do tropů. Jednotlivé cesty trvají podle náročnosti jeden až tři týdny. Pokud používám terénní vůz, člun, hydroplán nebo vrtulník, je výprava obvykle krátká, pokud jde ale o oblast přístupnou pouze pěšky či lodí, je to mnohem náročnější. … Pokud jde o vybavení, vždy s sebou vozím ruční síťku asi tak 80 x 80 cm na skládacím rámu, vybavení pro měření hodnot vody a GPS. … Rád cestuji na vlastní pěst. Pokud bych si měl vybrat společníka na náročnou expedici, dal bych přednost ženě před mužem – podle mých zkušeností se ženy s extrémními podmínkami vyrovnají snadněji a nevzdají se tak snadno jako muži….“
Heiko Bleher dnes patří mezi nejznámější akvaristy na světě.
-mr-

Literatura - publikace

  1. Bleher, H. 2006. Blehers Discus - Volume 1, Aquapress Publishers, Miradolo Terme, 671 pp.